Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am nevoie de ajutor urgent - santaj minora cu poze ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am nevoie de ajutor urgent - santaj minora cu poze intime

Cineva îmi tot trimite mesaje pe Whatsapp în care îmi spune că are poze cu mine dezbrăcată sau în ipostaze indecente si ma amenință că o să le publice pe Facebook. Pentru a evita publicarea lor mi-a cerut sa îi trimit alte poze sau videoclipuri cu mine . Ce sa fac? Cum pot rezolva asta? Menționez că sunt minora
Spune-i mamei ce sa întâmplat . Să nu-ți fie frică sau rușine, mami va sti ce să facă , in niciun caz sa nu faci ce ți de cere pe net
explicati-i ca se afla intr-o postura de santaj si pornografie infantila, situatie in care daca mergeti la politie va capata multi ani de puscarie.
Intre a spune si a avea e o mica-mare diferenta. Ceva e sigur, din momentul in care ii trimiteti va avea poze sau videoclipuri cu dumneavoastra. Blocare user si pa.
Cum ar putea acel individ să dețină poze indecente cu dvs., dacă nu i le-ați trimis? Dacă nu i-ați trimis astfel de poze, nu aveți de ce să vă temeți, blocați accesul individului la contul dvs. Dacă i-ați trimis așa ceva, pe lângă faptul că sub nicio formă nu trebuie să îi mai trimiteți și altele, dacă amenințările vor continua, atunci nu aveți de ales decât să vorbiți cu părinții pentru ca aceștia să alerteze poliția. Părinții dvs. sunt cele mai apropiate persoane și cărora le pasă cel mai mult de dvs. și ceea ce vi se întâmplă, chiar dacă ați greșit. Nu vă mai lăsați influențată și nici intimidată, nu vă temeți să ripostați cu privire la orice act de șantaj și amenințare, sunt infracțiuni grave și aspru pedepsite.