Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ob inventar sau mijloace fixe?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ob inventar sau mijloace fixe?

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa incadrez niste laptopuri cu val inv < 1800 lei in ob inventar, in conditiile in care anul trecut au fost trecute in mij fixe si s-au amortizat partial (unele mai au 2-3 rate si se amortiz complet) cum sa fac?
NIMENI? NIMENI?
emma-hart a scris:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa incadrez niste laptopuri cu val inv < 1800 lei in ob inventar, in conditiile in care anul trecut au fost trecute in mij fixe si s-au amortizat partial (unele mai au 2-3 rate si se amortiz complet) cum sa fac?

Pai, nu e foarte ortodox sa schimbati incadrarile din mijloace fixe in obiecte de inventar, dar ma gandesc ca poate sunteti catolica.. (glumesc evident!) :D
Stornati inregistrarile efectuate in anul precedent si apoi le repuneti utilizand 117. Socotitile astfel incat sa contrabalansati amortizarea cu trecerea pe consum a ob de inventar. Spun asta pentru daca sunteti platitori impozit pe profit mai aveti o problema: declaratiile si calculul impozitului cat si majorarile de intarziere.

Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
intrebare: de ce doriti acest lucru? B-)