avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ob inventar sau mijloace fixe?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ob inventar sau mijloace fixe?

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa incadrez niste laptopuri cu val inv < 1800 lei in ob inventar, in conditiile in care anul trecut au fost trecute in mij fixe si s-au amortizat partial (unele mai au 2-3 rate si se amortiz complet) cum sa fac?
Cel mai recent răspuns: CLASS FIN - EXPERT SRL , Consultant fiscal 10:32, 17 Iulie 2009
NIMENI? NIMENI?
emma-hart a scris:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa incadrez niste laptopuri cu val inv < 1800 lei in ob inventar, in conditiile in care anul trecut au fost trecute in mij fixe si s-au amortizat partial (unele mai au 2-3 rate si se amortiz complet) cum sa fac?


Pai, nu e foarte ortodox sa schimbati incadrarile din mijloace fixe in obiecte de inventar, dar ma gandesc ca poate sunteti catolica.. (glumesc evident!) :D
Stornati inregistrarile efectuate in anul precedent si apoi le repuneti utilizand 117. Socotitile astfel incat sa contrabalansati amortizarea cu trecerea pe consum a ob de inventar. Spun asta pentru daca sunteti platitori impozit pe profit mai aveti o problema: declaratiile si calculul impozitului cat si majorarile de intarziere.

Succes!
Ultima modificare: Joi, 16 Iulie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
intrebare: de ce doriti acest lucru? B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa cumpar de a o persoana fizica iuli-ana iuli-ana vreau sa cumpar de a o persoana fizica mobilier pentru firma ( birouri, canapea pentru camera de protocol, aragaj,etc) ce acte imi trebuie pentru a le ... (vezi toată discuția)
Amortizare completa-cum procedez iuli-ana iuli-ana daca am un mijloc fix complet amortizat trebuie sa fac inregistrarea 2813=2133,de exemplu? (asa am invatat la facultate) si il pastrez in registrul de mijloace ... (vezi toată discuția)
Inventarierea anuala ptr o ii neplatitoare de tva liliana64 liliana64 Buna ziua, M-ar interesa daca ptr o II neplatitoare de tva, inventarul ob de inv de ex, se face la val cu sau fara tva. Aceasta II despre care vorbesc, a ... (vezi toată discuția)