Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repaus saptamanal

Buna ziua. In cazul in care un salariat lucreaza program 12 ore cu 24 liber si i se acorda ore libere platite in urmatoarele 60 de zile mai este necesar sa i se acorde repuasul de 2 zile consecutive ? Va multumesc .
In situatia in care un salariat lucreaza in zilele de repaus saptamanal va beneficia cumulativ de :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
multumesc