Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

V-as ruga sa ma lamuriti daca sotia mea se poate sa pensiona anticipat. Ea este medic stomatolog, cu o vechime de 37 ani si lucreaza in armata, ca angajat civil. Are varsta de 61 ani. As dori sa stiu baza legala si daca se penalizeaza pensionarea anticipata. Va multumesc mult si astept un raspuns de la d-voastra. Cu stima, Bogdan Eugen.
Va rog sa precizati luna si anul nasterii sotiei dvs.
Data nasterii sotiei este 14 februarie 1954. Multumesc pentru raspuns. Bogdan Eugen
Limita de varsta oricand doreste.

VÂRSTE STANDARD
de pensionare, stagii complete si stagii minime de cotizare

Femei

Luna şi anul naşterii

Luna şi anul pensionării

Vârsta asiguratului la ieşirea la pensie (ani/luni)

Stagiul complet de cotizare (ani/luni)

Stagiul minim de cotizare (ani/luni)

Februarie 1954 Octombrie 2013 59/8 29/4 14/4
1. Putea sa se pensioneze pentru limita de varsta in octombrie 2013 si apoi putea cumula pensia cu salariul.

2. Nepensionandu-se a pierdut din punct de vedere financiar.

3. Poate sa se pensioneze acum si apoi sa cumuleze pensia cu salariul.

4. A gesit si angajatorul care nu a respectat prevederile Codului muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

5. Adica la 14.10.2013 angajatorul ii inceta, de drept, contractul individual de munca (CIM) existent dupa care ii putea incheia un alt CIM cu aceeasi data.