avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reevaluare cladiri

Doresc un punct de vedere referitor la :am facut reevaluare la cladiri in luna mai 2015 (raport de reevaluare este datat cu luna mai 2015)dar s-a facut inregistrarea reevaluarii in contabilitate la decembrie 2014 doarece legea imi da voie iar bilantul s-a depus in iunie 2015.Problema apare la primarie deoarece nu doreste sa-mi aplice cotele mici cu luna ianuarie 2015 (in balanta mea cladirile apar reevaluate cu decembrie 2014) ei doresc sa-mi considere cladirile reevaluate cu luna mai 2015 ,data de pe raportul de reevaluare .Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters294670 , utilizator 20:01, 29 Octombrie 2015
Presupun ca ati depus bilantul contabil pe 2014 la termen, ca urmare, daca reevaluarea s-a facut numai in luna mai, presupun ca aceasta reevaluare nu se regaseste in bilantul de sfarsit de an, ca urmare nu se poate regasi nici in balanta de verificare de la 31.12.2014.Orice reevaluarea trebuie facuta la 31.12.2014, pentru ca evaluatorul trebuie sa obtina valoarea de piata la acea data si nu la date ulterioare.
Reevaluarea s-a facut faptic in luna mai 2015 dar s-a inregistrat in balanta lunii decembrie 2014 deci reevaluarea se regasesti si in bilantul anului 2014 si in balata de la sfarsitul anului 2014
Nu conteaza data raportului de evaluare ci data la care e stabilita valoarea.In raportul de reevaluare(intocmit in mai), evaluatorul trebuia sa precizeze ca reevaluarea se face la 31.12.2014 si ca valorile stabilite sunt la 31.12.2014.Aceste valori si date trebuie sa fie mentionate in interiorul raportului de evaluare.
Sigur ca la impozite si taxe orice reevaluare ar trebui comunicata pana la 31 ianuarie 2015 pentru ca impozitele si taxele se calculeaza pana la aceasta data.Incercati la Primarie,poate va ia raportul si va recalculeaza obligatiile.Sa aveti la dvs bilantul si balanta de verificare la 31.12.2014 pentru a dovedi inregistrarea in contabilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare cladire la 31.12.2014 prest prest Buna seara. O societate comerciala face reevaluarea cladirii aflate in patrimoniu cu data de 31.12.2014. Bilantul pe anul 2014 a fost depus.In aceasta ... (vezi toată discuția)
Valoarea la care se impune o cladire dupa reevaluare? Tay Tay O societate are facut un Raport de reevaluare a cladirilor cu data de 02.02.2015. Valoarea imobilelor in urma reevaluarii fiind inregistrata in contabilitate ... (vezi toată discuția)
Reevaluare imobilizari - terenuri Claudinne90 Claudinne90 Firma la care lucrez si-a reevaluat imobilizarile (terenurile mai exact) la 31 Aug 2014 in vederea unei fuziuni ulterioare (care ar trebui sa aiba loc in ... (vezi toată discuția)