Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua! Sunt angajat ca sofer pe tir de 1 an si 4 luni si vreau sa imi dau demisia. Am pe cartea de munca trecut minimul pe economie si nu am beneficiat de concediu pana acum. Credeti ca as putea cumva sa primesc banii pe concediu daca imi depun demisia sau cum trebuie sa procedez inainte? Multumesc, o zi buna!
Art.146 C.mun.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat in situatia încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului (demisie, concediere, acordul partilor etc.).

Prin urmare, la incetarea c.i.m. angajatorul are obligatia sa va compenseze in bani zilele de CO neefectuate.