Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile concediu de odihna

Buna ziua,am o intrebare.In 25 august urmeaza sa imi dau demisia cu acordul partilor,si vreau sa stiu daca pot cere plata zilelor de concediu de odihna neefectuate pe anul acesta.daca da in baza carui articol?trebuia facute 2 cereri diferite pt concediu si demisie,sau pot fi trecute pe aceiasi cerere?
va multumesc
Nu exista demisie cu acordul partilor. Fie este vorba despre o incetare a c.i.m. prin demisie , fie despre o incetare a c.i.m. cu acordul partilor.

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca, potrivit art.146 alin.3 C.mun.

Prin urmare, acordarea compensaţiei in bani pentru CO neefectuat in cazul încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului