avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani trimisi prin MoneyGram
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani trimisi prin MoneyGram

Buna ziua,

Banii trimisi din afara tarii (UK, ES, IT) catre o persoana din Romania (ruda de gradul I sau II) prin MoneyGram sau Western Union, poti fi considerati imprumut (de exemplu in instanta in cazul unui proces, sa zicem) si solicitati sa fie returnati?Exista vreun aspect juridic care reglementeaza acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 10:38, 20 Septembrie 2015
Dacă dovediți că a fost un împrumut se poate cere restituirea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut. sfat urgent. Imparatul Imparatul Am fost actionat in instanta pentru ca nu am achitat un imprumut. Mi-au fost trimis din afara vreo 4000 euro de la un italian prin western union in 2 ... (vezi toată discuția)
''partaj'' Ioanam2010 Ioanam2010 Buna seara, va cer sfatul in ceea priveste o situatie personala: am avut timp de aproximativ 5 ani de zile o relatie de concubinaj cu o persoana; in tot acest ... (vezi toată discuția)
Bani nereturnati love_mihalina love_mihalina Am imprumutat un prieten cu 200 de euro trimisi prin western union (inca am chitanta) acum aproximativ un an. Trebuia sa mi-i returneze in 2 saptamani. Ce pot ... (vezi toată discuția)