Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme banca - alocatie.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme banca - alocatie.

Buna ziua,
Am o intrebare simpla:
- am ramas restant la credit si au luat banii din alocatia copilului.
Este normal?
Precizez ca nu este poprire pur si simplu banii erau in cont si se vede de unde provin.
Multumesc anticipat!
Potrivit art.8 din Legea nr.61/1993, alocaţia de stat pentru copii nu este impozabilă şi nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu.

In acest caz, depuneti la banca o adresa in care le solicitati sa va restituie alocatia retinuta nelegal. Invocati acest text de lege.
Executarea silita a disponibilitatilor banesti se face exclusiv prin poprire.Conform art. 729(7)NCPC, alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, nu pot fi urmarite ptr. nici un fel de datorii.
Nu este vorba de o executare.
Am 2 conturi:
- unul in euro pentru credit;
- unul in lei pentru alocatii.
Conturile sunt folosite exclusiv pentru cele descrise mai sus.
Am ramas de mai multe dator la credit, gen 11 euro, 31 euro...si pur si simplu au luat din contul de lei (de alocatii) si au acoperit datoria din contul de euro (credit).
Multumesc!