Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calomnie si insulta in literatura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calomnie si insulta in literatura

Buna seara,

Sunt un scriitor la inceput de drum si nu am bani de consultatii dar poate in viitor voi avea... Multi bani.
Am trait experiente super traumatizante intr-un complex de blocuri noi unde am avut proasta inspiratie sa cumpar in rate un apartament. Pentru ca am suferit diverse pagube si pentru ca am inauntru o furie, am de gand sa scriu o carte despre toate porcariile traite de mine acolo. Despre vecinii mei interlopi, despre parasute, despre taranusi si mitocani, despre felul lor de a se manifesta, despre institutiile statului care nu isi fac treaba deloc samd.
Mai am un blog citit de multa lume si stiu ca am umor si ca voi avea succes cu cartea mea.
Am rugaminte mare la dvs. sa imi spuneti, daca veti dori sa ma ajutati, cum sa scriu sa nu le treaca prin cap sa ma dea in judecata pentru calomnie si insulta sau stiu eu ce altele le mai poate trece prin cap. Nu va conveni unui interlop ca el merge cu jeep si ma-sa scuipa seminte si eu voi scrie asta si la misto... Si atunci, sa stiu ce si cum sa ma apar.
M-am gandit sa nu fie, normal, numele lor. Sa scriu ca e un pamflet si ca nimeni nu e din realitate... Nu stiu ce altceva...
Daca puteti o mana de ajutor, va rog.
Nu stiu cei din presa cum fac de se protejeaza de procese...
Ca o recompensa, daca ma ajuta vreun avocat cu sfaturi serioase si viabile, pot scrie cu placere, la rubrica "multumiri" de la inceputul cartii - Dlui sau Dnei avocat/a....

Multumesc!

Buna ziua,
Pamfletul este o specie literara destul de greu de scris si si mai greu de digerat de cel atacat.
Va va trebui RABDARE, TUTUN si MULT CALM.
Cei din presa au zeci sau chiar sute de dosare prin instante.
Totul este ca sa puteti dovedi ca ce ati scris este strict real.
Oricum, intrebati confratii cu mai multa experienta.
Nu uitati ca Iorga, dupa citirea volumului Flori de mucigai a spus despre Arghezi "Are talent magarul, are talent!" Numai ca Arghezi nu s-a simtit jignit ci a considerat aceasta replica ca pe o mare izbanda.
Cei despre care faceti vorbire s-ar putea sa nu aiba aceiasi deschidere la cuvinte si sa suferiti mici "intalniri" contondente cu pumni, palme, bate, pietre, pistoale, sabii, etc. iar daca sunt si din "clasa conducatoare" gen "Fane Cap" sau altii asemenea .....
Va sfatuiesc sa publicati volumul sub pseudonim.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
1. - Parerea mea, de nejurist, este ca puteti sa scrieti o carte asa cum doriti dar sa nu pomeniti numele reale ale personajelor si locul real al intamplarilor povestite.
- Luati exemplu de la "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale (Farfuridi, Catavencu, Tipatescu etc.

2. Puteti scrie la inceputul cartii ceva de genul: "orice asemanare cu persoane sau locuri este absolut intamplatoare".

3. Mi-ar placea sa citesc o asemenea carte!

Ce vesti bune... si eu care credeam ca nu o sa-mi raspunda nimeni...
MULTUMESC.
Mi-au furat demnitatea, increderea in mine, m-au facut o carpa pentru ca am indraznit sa ma opun lor, interlopilor. Si nu mai pot tine in mine, mi-e sa nu ma imbolnavesc, trebuie sa scriu, sa spun si altor oameni ce am trait eu.
Da, domnule avocat, se vor razbuna. Si daca public sub pseudonim, tot vor sti ca eu am scris... Dar nu imi e teama de ei.
Ma bucur mult ca ati vrea sa cititi o asemenea carte. O voi scrie deci, cat mai repede...
Va voi mentiona ca fiind primii oameni care m-au incurajat sa o scriu.
Daca veti dori, bineinteles.
Putere, rabdare, curaj, si nu in ultimul rand mult succes.
Multumesc.

Mai are cineva vreun sfat juridic pentru mine va rog?