Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preavizul in perioada platii stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preavizul in perioada platii stimulentului de insertie

buna seara .fratele meau este in perioada platii stimulentului de insertie, deoarece nu vrea sai mareasca salariul vrea sasi bage preavizul.intrebarea mea este daca isi baga preavizul si dupa ce termina se angajeaza la o alta firma mai primeste stimulentu de insertie?
:frantic::O
Va beneficia de stimulentul de insertie daca se va angaja dupa incetarea vechiului c.i.m..

Important este sa realizeze venituri supuse impozitului pe venit pentru a beneficia de stimulentul de insertie.
1. Stimulentul de insertie se plateste numai pe perioada cat are venituri profesionale impozabile (ex: salariu).

2. - Cand ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) trebuie sa solicite la AJPIS suspendarea platii stimulentului de insertie.
- Dupa ce se reangajeaza poate solicita reluarea in plata a stimulentului de insertie.
multumesc.de exemplu daca azi a fost ultima zi de preaviz si maine e angajat la o alta firma cu contract de munca de la prima ora mai beneficiaza de stimulent?

si daca se angajeaza a doua zi direct fara sa faca pauza?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asa cum am mentionat anterior, va beneficia de stimulentul de insertie daca face dovada ca realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, inclusiv venituri realizate in baza unui contract individual de munca.
.
Fara pauza inseamna , data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.
si mai trebuie sa faca ceva acte ptr stimulent?