avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preavizul in perioada platii stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preavizul in perioada platii stimulentului de insertie

buna seara .fratele meau este in perioada platii stimulentului de insertie, deoarece nu vrea sai mareasca salariul vrea sasi bage preavizul.intrebarea mea este daca isi baga preavizul si dupa ce termina se angajeaza la o alta firma mai primeste stimulentu de insertie?
:frantic::O
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:26, 22 Septembrie 2015
Va beneficia de stimulentul de insertie daca se va angaja dupa incetarea vechiului c.i.m..

Important este sa realizeze venituri supuse impozitului pe venit pentru a beneficia de stimulentul de insertie.
1. Stimulentul de insertie se plateste numai pe perioada cat are venituri profesionale impozabile (ex: salariu).

2. - Cand ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) trebuie sa solicite la AJPIS suspendarea platii stimulentului de insertie.
- Dupa ce se reangajeaza poate solicita reluarea in plata a stimulentului de insertie.
multumesc.de exemplu daca azi a fost ultima zi de preaviz si maine e angajat la o alta firma cu contract de munca de la prima ora mai beneficiaza de stimulent?

si daca se angajeaza a doua zi direct fara sa faca pauza?
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asa cum am mentionat anterior, va beneficia de stimulentul de insertie daca face dovada ca realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, inclusiv venituri realizate in baza unui contract individual de munca.
.
Fara pauza inseamna , data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.
si mai trebuie sa faca ceva acte ptr stimulent?

Alte discuții în legătură

Schimbare loc de munca in timpul stimulentului de insertie mariana07 mariana07 Hristos a inviat! Am reluat activitatea dupa CIC, si am fost intampinata intr-un mod neplacut si sunt privita intr-un mod neplacut pentru ca m-am ... (vezi toată discuția)
Schimbare loc de munca in timpul acordarii stimulentului de insertie WinstonSmith WinstonSmith Ce obligatii are beneficiarul daca in perioada acordarii stimulentului de insertie isi schimba locul de munca? (vezi toată discuția)
Acordarea stimulentului de insertie daca schimb locul de munca alinutza_b_b alinutza_b_b As vrea sa stiu daca acordarea stimulentului de insertie ( cu ocazia reincadrarii in munca inainte de implinirea varstei de 1 an an) este conditionata de ... (vezi toată discuția)