Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... fisier calcul / grafic Microsoft Office Excel
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

fisier calcul / grafic Microsoft Office Excel

sint angajator
conceperea unui fisier calcul / grafic Microsoft Office Excel pentru evidenta este proprietate intelectuala, know how?
- un angajat a conceput un astfel de fisier (fara sa fie in fisa postului),
- angajatul a avut initiativa sa il puna pe server pentru vizualizare, protejat de parola la introducere date
- pus pe server pentru vizionare si la cererea mea, administratorul de sistem a blocat accesul la el al angajatul-autor
- angajatul autor nu mai poate sa stearga acest fisier deci este proprietatea companiei acum
- este legal? am incalcat vrei lege? daca da ce lege?

multumesc pentru raspuns
nu am auzit pana cum sa se poata proteja conceperea unui tabel in Excell, si nici nu va d ce fel de protectie s-ar putea solicita.. nu cred ca ar putea intra la domeniul inventii, nici pe departe

da, poate fi catalogat know-how, dar acesta nu are protectie !
L-a facut de buna-voie public in societate, a folosit instrumente puse la dispozitie de societate deci nu vad ce pretentii ar putea avea.
Eventual poate primi o prima pentru ca a facut ceva util societatii, asta da, mai ales canu era in atributiile lui.
Buna seara,

Din cate inteleg eu, dvs. ati luat respectivul excel si l-ati transformat in proprietatea companiei. Nu?

Daca asa stau lucrurile, iata la ce ma gandesc eu:

O sa fie o discutie interesanta daca excel-ul respectiv e sau nu program pentr calculator. Daca e sa ma intrebati pe mine, ar putea fi insa numai in conditii extreme, atunci cand originalitatea lui este neindoielnica. In cele mai multe cazuri, respectivele excel-uri sunt doar creatii lipsite de originalitate. Cu alte cuvinte, autorul lor nu face decat sa foloseasca niste functii preexistente, pe care le pune la treaba pentru indeplinirea unui scop.

Cu toate acestea, cred ca autorul unui astfel de excel poate incerca sa se foloseasca de prevederile de mai jos si sa forteze "intelegerea" din partea angajatorului.

1. Art. 74 din Legea nr. 8 din 1996, privind dreptul de autor...
"In lipsa unei clauze contrare, drepturile patrimoniale de autor asupra programelor pentru calculator, create de unul sau de mai multi angajati in exercitarea atributiilor de serviciu ori dupa instructiunile celui care angajeaza, apartin acestuia din urma".

2. Art. 139^9 din legea nr. 8 ...
"Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda reproducerea neautorizata pe sisteme de calcul a programelor pentru calculator in oricare dintre urmatoarele modalitati: instalare, stocare, rulare sau executare, afisare ori transmitere in retea interna".

Acum, dat fiind ca nu stiu de ce parte va aflati in realitate, mi-e mai simplu sa nu ma bag. :)

La Google, 25% din timpul angajatilor poate fi folosit pentru proiecte individuale, pe care apoi compania poate alege sa le finanteze, daca sunt interesante pentru directia ei de afaceri. La noi, creativitatea e cu parola.