Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protectia muncii - CIM cu norma intreaga pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protectia muncii - CIM cu norma intreaga pentru lucratorii din SIPP

Buna ziua
Sunt angajat la o firma cu jumatate de norma , 4 ore, pentru ca sunt pensionat pe caz de boala gradul trei, angajatorul vrea sa ma numeasca responsabilul biroului de ssm , stiu ca legea prevede ca pot fi responsabili numai cei cu norma intreaga. Intrebarea este daca exista vreo portita legislativa care sa imi permita acest lucru deoarece eu imi doresc asta si am si studiile necesare. Multumesc !
Nu cred ca cei de la Inspectia Muncii se hazardau sa dea un raspuns in afara legii. Probabil au considerat ca este o scapare a legii si prin asimilare se poate considera ca norma intreaga programul de lucru de 4 ore/zi, 20 ore /saptamana. Faptul ca programul REVISAL nu prevede o astfel de inregistrare nu mi se pare un argument atata timp cat acest program are o multime de probleme si scapari, fiind facut si administrat de o firma particulara a unui celebru personaj politic implicat in fel de fel de cercetari desfasurate de DNA.
Parerea mea este sa cereti punctul de vedere al Inspectiei Muncii prezentand in detaliu cazul dumneavoastra. Am sa va transmit printr-un mesaj particular numele celui care a obtinut acel punct de vedere de la IM pentru a-l mentiona in solicitarea dumneavoastra ca un precedent existent. La nevoie il puteti contacta telefonic pentru a-i solicita amanunte.
inspectorSSM, utilizator