Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lncompatibilitate functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lncompatibilitate functionar public

Daca sunt functionar public de executie pot desfasura, in afara orelor de program, activitati in cadrul unui proiect din fonduri europene, cu timp partial de 4 ore?
Va multumesc!
Art. 96 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.
.....

Prin urmare, puteti exercita functii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.
Art. 96 din Legea nr.161/2003 a fost abrogat. deci nu aveti acest drept.
@ategroeg: Art. 96 din legea 161/2003 nu a fost niciodata abrogat, ci a fost modificat la forma actuala prin legea 284/2010, exact asa cum l-a mentionat @freeelis!
@ategroeg

Puteti sa postati actul normativ care a abrogat acest articol?