Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Marfa pe baza de borderou achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Marfa pe baza de borderou achizitie

Detin un mic magazin cu decoratiuni,ca I.I.,as dori sa stiu daca pot pune la vanzare obiete create de mine, lumanari botez,tablouri etc pe baza unui borderou achizitie.Multumesc!
Asa cum puteti vinde bunuri achizitionate de la alte persoane, tot asa le puteti vinde si pe ale dvs.
Multumesc pentru raspuns,este suficient borderou de achizitie?
Dar pentru cheltuiala cu marfa de la deschiderea magazinului ce documente trebuie intocmite?
Daca doriti ca tot ce cheltuiti cu producerea acelor chestii sa fie deduse in contabilitatea I.I., trebuie mai intai sa porniti de la introducerea codului caen corespunzator activitatii de productie pe I.I., apoi achizitia de materii prime pe I.I. o faceti numai cu factura, faceti raport de producatie cu tipul si cantitatile de articole facute, le faceti intrarea in gestiunea magazinului si apoi le vindeti cu bon fiscal.
george-neagu, moderator
Dar daca decoratiunile respective sunt confectionate de alta persoana,iar eu le achizitionez pe baza de borderou?este corect?
Va rog un raspuns, pot achizitiona diferite obiecte confectionate manual de la personae fizice pe baza de borderou de achizitie?Cum le introduc in gestiune? este sufficient NIr apoi trecute in raport de gestiune ,iar plata s-o fac pe baza de dispozitie de plata?