Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Avocat ne-cooperant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Avocat ne-cooperant

Am contactat un avocat pentru a-mi recupera niste bani de la cineva.
Am facut un contract cu avocatul in ianuarie, platindu-i onorariul destul de piparat si cheltuielile de judecata. Pentru onorariu am primit chitanta si un contract.
Pentru cheltuielile de judecata nu am primit nimic, nu am semnat nimic, mergand pe incredere.
In luna MAI 2015, dupa 4 luni, m-am uitat pe siteul tribunalului si nu am gasit dosarul meu inscris acolo. Am sunat avocatul care mi-a zis sa nu-mi fac griji ca se ocupa el. Aveam termen limita de depunere a dosarului pe 01.07.2015, dupa care nu mai primeam nimic. Pe 25.06.2015, dupa multe insistente, s-a deranjat sa inscrie dosarul la tribunal si mi-a mai cerut odata banii pt. cheltuielile de judecata. Aici a intervenit un razboi mut intre noi, cele doua parti si, in loc de reprezentare, avocatul nu-mi mai raspunde la telefon. Azi m-am uitat pe site si nu a mai intreprins nimic intre timp. Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa-mi recuperez banii dati pe onorariu. Eu consider ca avocatul nu a facut altceva decat sa amane procesul cu un an.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult! La asta ma gandeam si eu, dar am vrut sa fiu sigura.
Solicitați în scris avocatului restituirea unei părți din onorariu (având în vedere că a depus acțiunea), în caz contrar menționați că vă veți adresa baroului din care face parte. În caz că nu dă curs somației, adresați-vă baroului. Având în vedere modul în care s-a desfășurat colaborarea dvs cu avocatul ,eu vă sfătuiesc să mergeți la arhiva instanței și să verificați acțiunea depusă de către avocat.
M-am interesat la instanta. A inscris dosarul dupa 5 luni de la predarea actelor si banilor. Din ianuarie pina la sfarsitul lui iunie, atitea sunt, nu? Nu a platit taxa la tribunal, asa ca dosarul stagneaza de atunci si pina in ziua de azi. Va intreb cam cat costa ce a "facut" avocatul in cazul asta, avind in vedere ca onorariul e de 2.500 lei? Cat poate sa-mi pretinda?