Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este termenul legal de redactare al unei hotarari?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este termenul legal de redactare al unei hotarari?

Maine ramine in ronuntare un apel ce s-a facut pe marginea unei iesiri din indiviziune . Practic cel care a depus apelul a renuntat la judecarea acestuia . In cit timp trebuie ca instanta de apel sa redacteze hotarirea definitiva ? Exista un termen ?
Da, exista un termen de 30 de zile, insa in cele mai multe cazuri este depasit.
Daca asa se va intampla si in cazul dvs., formulati cerere pentru urgentarea redactarii hotararii.
Art. 426
Redactarea şi semnarea
...............................
(5) Hotărârea se va redacta şi se va semna în cel mult 30 de zile de la pronunţare. Opinia separată a judecătorului rămas în minoritate, precum şi, când este cazul, opinia concurentă se redactează şi se semnează în acelaşi termen.
................................
MULTUMESC