Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Aplicabilitate contract rezervare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Aplicabilitate contract rezervare

Buna ziua,

Am intocmit un contract de rezervare si un antecontract pentru un apartament. As dori sa va intreb: clauzele din contractul de rezervare se vor respecta in cadrul contractului de vanzare-cumparare chiar daca nu sunt si in antecontract?

De exemplu, urmatoarea clauza este prezenta in contractul de rezervare, dar nu si in antecontract:

"În cazul în care Cumpărătorul nu poate obţine finanţarea necesară achitării integrale a preţului și prezintă Vânzătorului un document justificativ în acest sens (adresă motivata de instituția creditoare privind respingerea cererii de acordare a creditului), prezentul înscris rămâne fără efecte și Vânzătorul va fi îndreptăţit să înstrăineze Apartamentul către orice terţă persoană, fiind totodată obligat și la restituirea către Cumpărător a sumei de bani încasată cu titlu de rezervare."

Daca din diverse motive banca nu-mi va acorda credit-ul (din cauza mea sau din cauza imobilului) dezvoltatorul ar trebui sa-mi returneze avansul, corect?

Multumesc,
Alexandru
Nu. Nu au nicio legătura cu contractul de vânzare-cumpărare, dacă nu sunt incluse în acesta. Dacă nu plătiți prețui, pierdeți avansul, în condițiile în care în antecotract nu scrie altceva.
Interpretarea dumneavoastră este străină de clauza menționată în acea convenție privind rezervarea. Astfel, dacă din orice motiv banca refuză creditarea, vânzătorul restituie taxa de rezervare. Taxa de rezervare nu este tot una cu avansul / arvuna prevăzută în antecontractul de vânzare cumpărare.
Mihai Teris, Avocat
Buna ziua,

Am inteles.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.