Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare valabilitate antecontract dupa decesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare valabilitate antecontract dupa decesul vanzatorului

socru meu a facut un antecontract in calitate de vanzator in 2006 pe un teren extravilan .iar in 2014 a decedat ce poate face sotia sa obtin terenu inapoi de la cumparator am acte pe teren am certificat de mostenitor act de partaj ...cumparatoru ma actionat in instanta trebuie sa ofer despagubiri ce sa fac?

Depinde de ceea ce scrie în antecontract, anume când trebuia să se încheie contractul de vânzare cumpărare, în funcție de acest element se poate pune problema prescripției dreptului de a solicita fie încheierea contractului de vânzare cumpărare fie restituirea avansului și după caz a cuantumului (pactului comisoriu / daune) dacă acest lucru este prevăzut în antecontract.
Un alt element demn de luat în considerare este și forma în care s-a încheiat acest antecontract.
12 luni avea valabilitate pt identificare cadastrala si inregistrare in cf terenul nici acum nu e inregistrat in cf
Orice drept în legătură cu acest antecontract este prescris.
dar in instanta cum poate da o hotarare de anulare a aceluio antecontract ...?pot sa cer despagubiri pe acel teren? multumesc