Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... trecere teren din extravilan in intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

trecere teren din extravilan in intravilan

Buna ziua,

Stie cineva unde ar trebui sa ma adresez pentru scoaterea unui teren din extravilan si trecerea lui in intravilan? Am primit informatii contradictorii - la Primarie, la Oficiul de Cadastru, etc.
Precizez ca e vorba despre un teren (parcela de 1000 m) care se afla imediat langa intravilan, exista strada, are numar (cred) si utilitati la poarta.
Multumesc
Potrivit dispozitiilor Legii nr. 50/1991, republicata si actualizata in 2014, privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, intravilanul localitatilor se stabileste prin Planul de Urbanism General (PUG). Trecerea unui teren din extravilan in intravilan se face numai in baza unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ), terenul fiind ulterior inclus in PUG. In vederea intocmirii unui PUZ, trebuie sa luati legatura cu un arhitect. Dupa intocmirea acestuia, PUZ-ul trebuie aprobat de autoritatea locala administrativa competenta (Consiliul local, judetean ).

Daca terenul se afla in circuitul agricol (intravilan agricol sau extravilan) este necesara obtinerea unui aviz de la Oficiul de Cadastru si Administratia Nationala a Îmbunatatirilor Funciare (A.N.I.F) pentru scoaterea terenului din circuitul agricol si trecerea acestuia in intravilan.