Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrari in registrul de incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrari in registrul de incasari si plati

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu modul de completare registrul de incasari si plati
1. De exemplu am o ridicare de numerar de 2000 lei din banca
o voi inregistra la plati la banca 2000 lei si la incasari casa 2000 lei? si voi tine cont ca este o cheltuiala nedeductibila si un venit neimpozabil?

2. Daca platile sunt mai mari decat incasarile cum se regleaza situatia?

3. Daca PFA-ul este platitor de tva si are o incasare o chitanta de 124 lei va trece la incasari 124 lei si va tine cont ca 24 lei sunt nedeductibili?
Va multumesc,
1. Încasările din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi cuprind:
– sumele încasate din desfăşurarea activităţii;
– aporturile în numerar şi prin conturi bancare aduse la începerea activităţii ori în cursul desfăşurării acesteia;
– sumele primite sub formă de credite bancare sau de alte împrumuturi;
– sumele primite ca despăgubiri;
– sumele primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii;
– sumele primite reprezentând forme de sprijin cu destinaţie specială din fonduri nerambursabile (subvenţii);
– alte sume încasate (de exemplu: restituiri de impozite, taxe, penalităţi).
Plăţile din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi cuprind:
– plăţile efectuate în cadrul activităţii desfăşurate în scopul realizării de venituri;
– sumele reprezentând restituirea aporturilor în numerar şi prin conturi bancare;
– sumele reprezentând rambursarea de credite bancare sau de alte împrumuturi;
– alte plăţi efectuate (de exemplu: penalităţi, amenzi plătite ş.a.).
Sumele înregistrate în Registrul-jurnal de încasări şi plăţi se totalizează lunar.

Deci ridicarea de numerar nu trebuie sa treceti in RJIP.

2. Ca RJIP se nu fie pe minus (adica platile sunt mai mari decat incasarile) puteti face printr-o dispozitie de incasare un aport in numerar, care ulterior va fi restituit.

3. Potrivit prevederilor OMFP 170/2015 in Registrul jurnal de incasari si plati se trec sumele totale inscrise pe docuemntele justificative, inclusiv TVA, fara deosebire intre contribuabili platitori de TVA sau nu. Pentru evidenta TVA se utilizeaza Jurnalele de cumparari si cel de vanzari. Pentru evidenta impozitului pe venit se completeaza registrul de evidenta fiscala.
Buna Ziua

A aparut registru de evidenta fiscala pentru I.I.?
Buna ziua,
Din cate stiu eu inca nu a aparut.
Buna Ziua
A aparut registru de evidenta fiscala pentru I.I.?
Pana astazi,nu.