avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcule la o Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcule la o Intreprindere Individuala

La o intreprindere individuala cand se face situatia anuala deci declaratia 200 la total venituri realizate se prinde si aportul asociat sau nu.?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:52, 19 Aprilie 2016
Nu. Acesta nu se trece nici in registru. Si e normal sa fie asa: cum sa platesti impozit pentru banii cu care ti-ai sustinut afacerea? Ar fi absurd.
Nu trebuie sa confundati ce treceti in rjip cu valorile care se iau in calcul la completarea d200.
Va redau din omfp 170 din 2015 care e valabil si in prezent:
Încasările din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi cuprind:
– sumele încasate din desfăşurarea activităţii;
– aporturile în numerar şi prin conturi bancare aduse la începerea activităţii ori în cursul desfăşurării acesteia;
– sumele primite sub formă de credite bancare sau de alte împrumuturi;
– sumele primite ca despăgubiri;
– sumele primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii;
– sumele primite reprezentând forme de sprijin cu destinaţie specială din fonduri nerambursabile (subvenţii);
– alte sume încasate (de exemplu: restituiri de impozite, taxe, penalităţi).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare retrageri de numerar in rjip ginela ginela Buna ziua, as avea o intrebare referitor la retragerile de numerar din cont pfa dupa data de 01.03.2015.Va rog sa-mi spuneti acestea trebuiesc inregistrate in ... (vezi toată discuția)
Inregistrari in registrul de incasari si plati contawest contawest Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu modul de completare registrul de incasari si plati 1. De exemplu am o ridicare de numerar de 2000 lei din banca o voi ... (vezi toată discuția)
Aport numerar la i.i. Dl_Sandu Dl_Sandu Am inceput activitate de comert cu produse decorative,la inceputul activitatii am investit aproximativ 15000 lei in marfa plus cheltuieli infiintare .Cum ... (vezi toată discuția)