Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul potential
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul potential

Sunt pensionata gr.2 datorita unei neoplazii si am cerut sa fiu trecuta la gr.3 pentru a-mi completa veniturile lucrand 4 ore. Mi-a fost anulat stagiul potential acordat si micsorata pensia. Este legal?
H.G.257/2011

Art. 62

(1) In cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie de invaliditate se deschid dupa data intrarii in vigoare a legii, la schimbarea gradului de invaliditate stagiul potential acordat la inscrierea initiala se mentine, iar eventualele stagii de cotizare, precum si stagiile asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) din lege, realizate dupa pensionare, nu se valorifica.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) nu se acorda stagiu potential in cazul schimbarii in gradul al III-lea de invaliditate, atunci cand cauza ivirii invaliditatii este boala obisnuita sau accident care nu are legatura cu munca.

Deci mie mi-a fost luat stagiul potential ilegal!
Va multumesc!