Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozitul pe veniturile nerezidentilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozitul pe veniturile nerezidentilor

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati sa stabilesc cine plateste impozit pe veniturile din investitii si unde, in urmatoarea situatie:
Societatea A, persoana juridica straina, asociat unic al societatii X din Romania, decide vanzarea firmei X catre societatea B, de asemenea persoana juridica straina.
Capitalul social al firmei X este de 10.000 lei... pretul de vanzare ce va fi stipulat in contractul de cesiune 1.000.000 lei.

Societatea A va trebui sa plateasca impozit, pe diferenta dintre pretul de vanzare si capitalul social. Intrebarea este daca plateste in Romania sau in Franta? Societatea a prezentat certificatul de rezidenta fiscala.

Multumesc
de regula impozitul se plateste unde se face tranzactia( In Romania). Exista posibilitatea sa nu se plateasca deloc dar sunt multe operatii de facut inainte.( trebuie sa se inregistreze A In Romania ca sa se faca tranzactia)...