Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cesiune parti sociale

Buna ziua
Societatea A, persoana juridica straina, asociat unic al societatii X din Romania, decide vanzarea firmei X catre societate B, de asemenea persoana juridica straina.
Capitalul social al firmei X este de 10.000 lei... pretul de vanzare ce va fi stipulat in contractul de cesiune 1.000.000 lei.

Are vreo implicatie aceasta tranzactie din punct de vedere contabil pentru firma X din Romania care este vanduta? Sau aceasta doar inregistreaza operatiunea la Reg Comertului si atat? Capitalul social ramane acelasi..nu are legatura pretul de vanzare, corect?
Se poate va rog sa imi dati un model de decizie asociat unic pentru cesiune?
Cesiunea părților sociale nu implică înregistrări în evidența contabilă; cesiunea înlocuieste un asociat cu altul iar capitalul social este același.
Un model de decizie găsiți aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Citiți și acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc pentru raspuns.
Dar din punct de vedere fiscal? Cine plateste impozitul pe veniturile din investitii? Se depun declaratii in Romania?