Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire CIC

Buna ziua,
Ma intereseaza cu ce data trebuie sa se revina la serviciu, daca copilul este nascut pe data de 7 noiembrie 2013. iar cererea pentru ingriirea copilului a fost facuta pe 2 ani. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CIC , acesta este obligat sa isi ia acest concediu pe o perioada de 30 de zile sau sa declare ca nu doreste sa beneficieze. In ambele cazuri mama este obligata sa isi reia activitatea sau sa solicite concediu fara plata cu 30 de zile inainte de implinirea a 2 ani a copilului.
Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC, atunci durata CCC pentru mama se va reduce cu o luna.
In speta, mama va trebui sa revina la munca incepand cu data de 8.octombrie.2015.

Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai reduce cu o luna.
In speta, mama va trebui sa revina la munca incepand cu data de 8.noiembrie.2015. revenirea efectiva facandu-se cu data de 09.11.2015