avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile de concediu ramase
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile de concediu ramase

Am tot citit pe forum, stiu cum se calculeaza suma pe zi, dar am alte cateva intrebari.

Am 22 de zile de concediu ramase (17 normale + 5 de la casatorie)

1. plec din firma la 1 noiembrie, deci mi se vor taia 2 luni x 1.75 zile = 3.5 = 4 zile de concediu. Mi se vor plati 18 (din total) sau 13 (doar cele din c.i.m)?

2. In cat timp de la plecarea mea, trebuie sa mi se faca fisa de lichidare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:17, 5 Octombrie 2015
Art.146 C.mun.
.....
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Art. 166 C.mun.
(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
....

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.
Ultima modificare: Duminică, 4 Octombrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~
Articolul in cauza nu raspunde la intrebarea pusa de initiatorul acestui topic.


......

2. In cat timp de la plecarea mea, trebuie sa mi se faca fisa de lichidare?


freeelis a scris:

Art.146 C.mun.
.....
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Art. 166 C.mun.
(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
....

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.


Multumesc, nu mi-ai raspuns la nici o intrebare.
1. Vi s-a raspuns la data cand se face plata drepturilor salariale.

2. Fisa de lichidare este un document care nu are la baza niciun text de lege si , prin urmare, nimeni nu va poate da raspuns argumentat cu text de lege si doar un raspuns din practica unor angajatori - situatie in care practica difera.

3. Legea se refera la compensare zilelor de Co neefectuiate si nu la compensarea in bani a zilelor libere platite si neluate pentru evenimente deosebirte familiale.
In speta, vi se va compensa in bani doar zilele de CO neefectuate - 13 zile lucratoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa solicit plata zilelor de concediu de odihna suplimentare ca si persoana cu dizabilitati? Melinda_Sz Melinda_Sz Maine urmeaza sa fac lichiderea la locul de munca si abia acum am aflat ca aveam dreptul la minim 3 zile de concediu de odihna suplimentar ca si persoana cu ... (vezi toată discuția)
Compensarea in bani a zilelor de concediu Geanina92 Geanina92 Buna ziua, am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta. Sotul meu si-a dat demisia de la fostul loc de munca in 31 Iulie. I se mai cuvin si bani pentru zilele ... (vezi toată discuția)
Lichidare Andrei Gica Andrei Gica Angajatorul este obligat sa plateasca angajatului la lichidare zilele de CO neefectuate sau acestea pot fi platite si la sfarsitul anului? Exista vreo baza ... (vezi toată discuția)