Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul plata indiviza pe scara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul plata indiviza pe scara

Buna seara,
Locuiesc pe Bulevardul Tomis in bloc Turn.Pe palier sunt patru tipuri de apartamente cu suprafata locuibila diferita. La avizier cand se afiseaza intretinerea este o rubrica de CHELTUIELI PLATA PE COTA PARTE INDIVIZA(in acea suma intra cheltuielile pe scara- femeie de servici,lift,lumina etc)De ce trebuie sa se plateasca suma diferita in functie de suprafa apartamentului?Eu nu circul in lift cu metri in spate sau femeia de servici imi face curat in casa .Locatarii de la doua camere si cu catel este normal sa plateasca mai putin .Mentionez ca locuiesc in apartamentul cu cea mai mare suprafata locuibila si sunt o singura persoana.
Calcularea cotelor individuale de intretinere se realizeaza in baza dispozitiilor in vigoare
HG nr 1588/2007 CAP. 3
SECTIUNEA 1
Repartizarea cheltuielilor rezultate din întretinerea, repararea si exploatarea
condominiilor
ART. 32
(1) Toti proprietarii au obligatia sa plateasca lunar, conform listei de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari, în avans sau pe baza facturilor emise de furnizori, cota de
contributie ce le revine la cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv cele aferente
fondurilor din asociatia de proprietari.
(2) Repartizarea cheltuielilor sau a obligatiilor financiare pe fiecare proprietate
individuala revine administratorului, în cadrul contractului încheiat cu reprezentantul
asociatiei de proprietari a condominiului. Lista de plata se semneaza de administrator si de
un membru al comisiei de cenzori si se aproba de presedinte prin semnatura si aplicarea
stampilei asociatiei, persoanele semnatare certificând si raspunzând de corectitudinea listei
de plata.
(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decât aceea de
locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca
urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii
apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta ori în alte situatii
SECTIUNEA a 4-a
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate
ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.
ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat
al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.
(2) Daca facturarea serviciilor publice de utilitati este individuala, pentru consumurile
de pe spatiile comune furnizorii vor încheia contracte de furnizare cu asociatia de
proprietari, în conditiile stabilite de comun acord.
Buna seara,sa inteleg ca: daca vrea administratorul se pot factura cheltuielile comune si in functie de apartamente?
Sunt unele criterii de repartizare considerate ilogice, dar sunt legale.
Asadar, service lift si femeia de serviciu se repartizeaza dupa cota de proprietate.
Logic ar fi ca femeia de serviciu sa fie repartizata dupa numarul de persoane, ca ele circula si fac mizerie. Legiuitorul a vazut altfel...
@viorick91

Am sa incerc sa va explic cum e cu cota-parte indiviza si plata anumitor cheltuieli in functie de aceasta.

Atunci cand ati cumparat apartamentul, alaturi de suprafata acestuia, vi s-a atasat si o cota din suprafata restului constructiei care este comuna. De exemplu: holuri, ascensor, fatada, terasa, subsol, tevi, conducte, ghena de gunoi, instalatii de tot felul etc.

Cheltuielile care se repartizeaza pe cota-parte indiviza sunt: service ascensor, service interfon, service monitorizare video, salarii si indemnizatii, reparatii de tot felul, lucrari de intretinere si modernizare a cladirii.
Acestea toate se fac pentru intretinerea proprietatii comune unde dv. aveti o cota-parte indiviza de proprietate care este proportionala cu suprafata apartamentului.

Sa luam exemplele date de dv.
- nu circulati in lift cu apartamentul in spinare. Plata liftului este plata service-ului pentru acesta unde dv. aveti o cota-parte de proprietate. Pentru aceasta cota platiti service-ul, nu pentru deplasarea in sine.
- curatenia pe holuri inseamna curatarea cotei-parti indivize a dv. din holuri, care poate fi mai mica sau mai mare decat a vecinilor dv., asa cum am spus, proportionala cu suprafata apartamentului si inscrisa in contractul cu care ati achizionat apartamentul.

Curentul electric se repartizeaza in functie de numarul de persoane, nu pe cota-parte indiviza.
Si asta pentru ca o mare parte din suma este a functionarii liftului, or este important daca o familie are 1, 2 sau 5 membrii, presupunandu-se ca 1 persoana foloseste liftul mai putin decat 3 persoane. Sigur, nu sta nimeni cu plaivazul sa monitorizeze cine si cat foloseste liftul, dar legea exprima un principiu, nu amanuntirile care, oricum, nu pot fi evidentiate prin niciun mijloc de masurare.