avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Procedura Enel -act administrativ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Procedura Enel -act administrativ?

Buna seara, va supun atentiei urmatoarea problema:
Poate fi considerat Enel Distributie Muntenia, functionar public conform art. 175 C.p?
In caz afirmativ, un act emis de aceasta societate, in speta o procedura interna denumita Procedura P-04-03 privind constatarea, analiza si evaluarea cazurilor de nerespectare a normelor legale de consum a energiei electrice, act ce si-a produs si isi produce efecte juridice in sensul ca este aplicat consumatorilor in vederea stabilirii prejudiciilor in caz de furt energie electrica, poate fi considerat act administrativ in acceptiunea art. 2 alin. 1 lit c din Legea 554/2004?
Si daca da, acest act poate fi atacat in instanta pe calea contenciosului pentru a se constata nelegalitatea lui?
Mentionez ca in cuprinsul Ordinului ANRE 64/2014 privind aprobarea regulamentului de furnizare a energiei electrice, la art. 130 se prevede ca toti furnizorii aveau obligatia sa intocmeasca metodologiile/procedurile proprii ce degurg din respectivul ordin( printre care si procedura in cauza) si sa le transmita ANRE in termen de 3 luni de la data intrarii in vigoare a ordinului, respective 31.10.2014, spre a fi avizate. Enel Distributie Muntenia nu a facut acest lucru iar procedura elaborate de ei in cauza nu este avizata de ANRE si totusi acestia o aplica consumatorilor.
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Litigiu societate furnizare energie electric raducris77 raducris77 Buna ziua. In luna mai a.c. am fost notificat de catre operatorul de distributie a energiei electrice din jud. Ilfov ca in sarcina mea au stabilit un debit de ... (vezi toată discuția)
Adresa de instiintare !buna seara!ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa ... got2i got2i Buna seara!Ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa de instiintare de la Enel in care sunt anuntat ca s-au facut verificari la instalatia de ... (vezi toată discuția)
Cabluri de inalta tensiune care travereseaza proprietatea mea georgevlad87 georgevlad87 Buna seara, Va adresez o intrebare pentru o problema veche in legatura cu traversarea cablurilor de inalta tensiune detinute de o companie nationala de ... (vezi toată discuția)