Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei

Buna ziua. As dori sa aflu si eu cum se recalculeza pensia . Am grupa a 2 a de munca- pe cartea de munca din 06.07.1988 pana la 31.03.1992. Din 01.01.1993 pana la 01.04.1994 am beneficiat de spor special de 25%.Incepand cu data de 10.07.1996 am beneficiat de 10 % spor de radiatii. Mentionez ca m-am pensionat pe caz de boala in 29.05.2003. In decizia de pensionare pe caz de boala nu figureaza nici unul din cazurile "speciale" prezentate mai sus.
.
Buna ziua,

O sa beneficiati de respectivele sporuri cand o sa indepliniti varsta pentru pensionare limita de varsta si va veni decizia de pensionare limita de varsta!
Bogdan Mitran, Consilier juridic
Precizati,din ce se compune total stagiu de cotizare(decizia din 29/05/2003).
Buna seara. Tin sa precizez ca am lucrat din 1968 pana in 2002 cand m-am pensionat pe caz de boala.
La casa de pensii mi s-a spus ca trebuie sa ajung la arhiva sa iau o adeverinta care sa ateste ca am lucrat in grupa 2 de munca,. desi este scrisa in cartea de munca.