Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Profesii Libere-angajati!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Profesii Libere-angajati!!!

Ce prevede noul act normativ cu privire la profesiile libere-au dreptul sa angajeze?

Despre ce act normativ faceti referire?
Ordonanța de urgență nr.44/2008 privind desfășurarea activităților economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale, modificată și completată prin Ordonanța de Urgență nr.38/ 2009.
Legea 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată și modificată.
Profesiile Libere( in mod special).

Multumesc anticipat!
Ordonanța de urgență nr.44/2008 permite incadratea de persoane cu c.i.m. de catre persoanele fizice autorizate si întreprinderile individuale.
Intreprinderile familiale nu pot angaja persoane cu c.i.m.

Prin urmare, raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic