avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Profesii Libere-angajati!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Profesii Libere-angajati!!!

Ce prevede noul act normativ cu privire la profesiile libere-au dreptul sa angajeze?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:18, 7 Octombrie 2015
Despre ce act normativ faceti referire?
Ordonanța de urgență nr.44/2008 privind desfășurarea activităților economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și întreprinderile familiale, modificată și completată prin Ordonanța de Urgență nr.38/ 2009.
Legea 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată și modificată.
Profesiile Libere( in mod special).

Multumesc anticipat!
Ordonanța de urgență nr.44/2008 permite incadratea de persoane cu c.i.m. de catre persoanele fizice autorizate si întreprinderile individuale.
Intreprinderile familiale nu pot angaja persoane cu c.i.m.

Prin urmare, raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana fizica autorizata - sediul materiei bogdanmarinela bogdanmarinela Cine stie care mai este noua lege privind PFA. Stiu ca legea 507/2002 a fost abrogata. Multumesc (vezi toată discuția)
Angajarea de catre pfa a unor terte persoane danuta34 danuta34 as dori sa stiu daca o intreprindere familiala poate angaja terte persoane conform legii 40/2013 aparuta in monitorul oficial 129/11 martie 2013.la itm se ... (vezi toată discuția)
Formalitati de indeplinit dupa autorizarea ca pfa octavr octavr Buna ziua, Tocmai sunt pe cale sa devin PFA (mi-am depus actele pentru obtinerea autorizatiei) si am mare nevoie de cateva informatii referitoare la ce ... (vezi toată discuția)