Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Policlinica la bloc-probleme cu zgomotul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Policlinica la bloc-probleme cu zgomotul

Va solicit sfaturi pt. a rezolva urmatoarea problema: locuiesc
la etajul 1 al unui bloc iar la parter se afla o policlinica.Mentionez
ca la data mutarii mele in acest bloc policlinica functiona deja.
Probleme rezida din faptul ca este foarte mult zgomot produs
la ore tarzii din noapte: spalatul instrumentarului la ora 1 noaptea,rasetele asistentelor si discutiile care se aud prin pereti,
si ca o incununare si ceea ce ne deranjeaza cel mai tare este
zgomotul produs de un aparat de aer conditionat amplasat chiar
pe peretele de sub balconul camerei mele.Partea care se afla in
interiorul cabinetului de stomatologie este cea care este deranjanta intrucat intra in(probabil) rezonanta cu peretele
si se transmite un zgomot obositor prin peretele camerei mele.
Pot spune cu o precizie de secunda cand asistentele dau drumul
la aerul conditionat!Le-am cerut in repetate randuri sa-l opreasca macar noaptea sau sa rezolve in alt mod problema.
Am vorbit si cu patronul(directorul policlinicii) care spune ca nu
au voie sa foloseasca aerul cond. decat in timpul zilei.Si totusi
este pornit si noaptea argumentand ca nu au cum sa aeriseasca
cabinetul altfel!?Am incercat sa pun problema in modul politicos
dar chestiunea persista,ajungand pana la disperare.
De aceea va rog sa-mi spuneti cum as putea proceda legal:
poate As.Proprietari sa faca ceva,rezolv daca iau legatura cu
Igiena Mediului pt. poluare fonica?!
As avea nevoie de un sfat al dvs. .
Cu multumiri
Robert N
Faceti o plangere la politie
Va multumesc pt. raspuns.
Chiar astazi am discutat cu directorul policlinicii care mi-a spus
pe un ton superior ca aerul conditionat este pozitionat pe
peretele lui si ca procedeaza cum crede de cuviinta,ca toate
aparatele fac zgomot etc.
Probabil ca voi ajunge la sfatul dvs. cu plangerea la politie.
Ar mai fi alta alternativa?
Plangerea la autoritatea de mediua sau la directia de sanatate publica.
Pentru a putea functiona legal, trebuie ca zgomotul rodus sa se situeze intre anumiti parametrii...
M-am gandit si eu la asta dar ma intreb daca si cum se poate
masura zgomotul ... uman(rasete si discutii,activitatea de spalare a instrumentarului etc).Cu siguranta ca zgomotul produs
de aerul conditionat se poate masura dar problema este ca in
timpul zilei datorita zgomotului de fond obisnuit nu este atat de
deranjant si nu doresc sa fiu absurd.Dar in timpul noptii fiind
liniste acesta devine extrem de deranjant.
Va multumesc oricum pt. raspunsuri.
Toate bune