avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi vaduvie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi vaduvie

Buna ziua!
daca sotul a decedat,eu beneficiez de pensie de drept ,mai pot beneficia si de alte drepturi de la casa de pensii pt vaduvie?
este mai avantajos sa renunt la pensia mea si sa primesc jumatate din a sotului,aceasta se va mai majora pe parcurs?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:17, 7 Octombrie 2015
1. Beneficiati de ajutor de deces de la Casa de Pensii (daca sotul era pensionar la data decesului) sau de la angajator (daca sotul era salariat la data decesului).

2. - Puteti opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensia proprie si pensia de urmas.
- Oricare dintre pensii se majoreaza atunci cand se majoreaza valoarea punctul de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas alecsandru.andrei.constantin alecsandru.andrei.constantin Am câteva nelămuriri legate de pensia de urmaș acordată soțului supraviețuitor. Am beneficiat de pensie de urmaș ca unic fiu al tatălui decedat ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas si ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor georgeta37 georgeta37 Buna ! Am si eu o intrebare . Mama mea este pensionata de 7 ani si are o pensie de 360 ron . Este vaduva de 12 ani dar nu beneficiaza de niciun ajutor deoarece ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas buiavasi buiavasi buna ziua! as dori sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: o cunostinta, barbat, nascut in dec.1947, beneficiar al unei pensii de invaliditate si de ... (vezi toată discuția)