Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi vaduvie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi vaduvie

Buna ziua!
daca sotul a decedat,eu beneficiez de pensie de drept ,mai pot beneficia si de alte drepturi de la casa de pensii pt vaduvie?
este mai avantajos sa renunt la pensia mea si sa primesc jumatate din a sotului,aceasta se va mai majora pe parcurs?
multumesc!
1. Beneficiati de ajutor de deces de la Casa de Pensii (daca sotul era pensionar la data decesului) sau de la angajator (daca sotul era salariat la data decesului).

2. - Puteti opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensia proprie si pensia de urmas.
- Oricare dintre pensii se majoreaza atunci cand se majoreaza valoarea punctul de pensie.