Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coeficienti de ierarhizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coeficienti de ierarhizare

Daca acesti coeficienti de ierarhizare nu mai exista la nivel national, dar in contractul colectiv de munca la nivel de unitate sunt mentionati, este obligatoriu sa-i si aplicam, sau doar PUTEM sa-i aplicam?
Si inca ceva: daca la nivel national nu exista un CCM, la nivel de unitate mai trebuie incheiat un astfel de contract?
Multumesc.
Nonamenonumber, utilizator
Este obligatorie aplicarea acestora daca sunt nmentionati in ccm la nivel de angajator.

Codul Muncii (art.229) si Legea nr.62/2011 (art.129) prevad doar obligativitatea negocierii c.c.m. in care angajatorul are incadrati mai mult de 21 de salariati. , nu si obligativitatea incheierii acestuia
Multumesc frumos! :)
~ Conținut șters la cerere ~
Unde este prevazuta obligativitatea incheierii ?
Slavinia a scris:
Este obligatoriu a fi încheiat în situația în care angajatorul are încadrați mai mult de 21 salariați.

Nicaieri, in nici un act normativ, nu exista prevazuta obligativitatea incheierii unui CCM la nivel de angajator (nici macar acolo unde sunt mai mult de 21 de salariati).