Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate

Daca o femeie casatorita este insarcinata iar sotul acesteia a parasit domiciliul conjugal fiind intr-o relatie conjugala este obligat sa declare copilul care se va naste?
Ma refer , mama poate declara numele tatalui pe certificatul de nastere in cazul in care el nu ar dori acest lucru? Sau trebuie sa fie si tatal de fata cand se declara copilul? Sa presupunem ca tatal nu ar dori sa-l declare , mama poate trece din oficiu numele acestuia in certificatul de nastere al nou nascutului?
Va multumesc
copilul il are ca tata pe sotul mamei asa ca barbatul nu are nimic de declarat, copilul se inregistreaza cu el ca tata fara sa ii ceara cineva acordul sau prezenta.
Va multumesc