Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Data de la care se pot depune cererile de restituire ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Data de la care se pot depune cererile de restituire taxa de prima inmatriculare

Buna ziua, as dori sa cunosc data la care incep sa se primeasca cererile de restituire taxa prima imatriculare.
Multumesc.
Conform OG nr.40/2015 : Ordinul ministrului mediului, apelor şi pădurilor şi al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală privind aprobarea Procedurii de efectuare a plăţii sumelor reprezentând taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, precum şi dobânzile calculate până la data plăţii integrale, prevăzut la art. 12 alin. (8) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 9/2013, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 37/2014, astfel cum a fost modificat prin prezenta ordonanţă, va fi emis în termen de 45 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe.
OG nr.40/2015 a intrat in vigoare la data de 03.09.2015, deci pana in a doua decada a lunii octombrie ar trebui sa apara si ordinul .