Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Teapa la inchiriere
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Teapa la inchiriere

Buna ziua. O sa fiu scurt.
Am inchiriat un apartament, nu am fost atent si de fapt blocul era deconectat de la caldura+apa calda.
Proprietarul nu vrea sa imi returneze banii.
Am facut contract de inchiriere dar nu se stipuleaza nimic de genul in el.
Proprietarul o tine sa aduca resouri ei chestii de genul.
Ma bate gandul sa ma duc la politie.
Daca proprietarul nu vrea sa va returneze banii, nu trebuie sa mergeti la Politie. Trebuie sa va adresati catre Judecatorie cu o cerere prin care solicitati rezilierea contractului si returnarea banilor.
Puteti actiona fie pe cale civila,fie pe cale penala.
Pe cale civila: formulati cerere la instanta judecatoreasca de la sediul imobiluiu ptr.rezilierea contractului ptr.nerespectarea obligatiilor locatorului(art.1.789 Noul Cod Civil)
Pe cale penala:palngere penala ptr.infractiunea de inselaciune prev. si pedepsita de art.244 Noul Cod Penal.