avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Teapa la inchiriere
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Teapa la inchiriere

Buna ziua. O sa fiu scurt.
Am inchiriat un apartament, nu am fost atent si de fapt blocul era deconectat de la caldura+apa calda.
Proprietarul nu vrea sa imi returneze banii.
Am facut contract de inchiriere dar nu se stipuleaza nimic de genul in el.
Proprietarul o tine sa aduca resouri ei chestii de genul.
Ma bate gandul sa ma duc la politie.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 16:12, 8 Octombrie 2015
Daca proprietarul nu vrea sa va returneze banii, nu trebuie sa mergeti la Politie. Trebuie sa va adresati catre Judecatorie cu o cerere prin care solicitati rezilierea contractului si returnarea banilor.
Puteti actiona fie pe cale civila,fie pe cale penala.
Pe cale civila: formulati cerere la instanta judecatoreasca de la sediul imobiluiu ptr.rezilierea contractului ptr.nerespectarea obligatiilor locatorului(art.1.789 Noul Cod Civil)
Pe cale penala:palngere penala ptr.infractiunea de inselaciune prev. si pedepsita de art.244 Noul Cod Penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract abuziv reziliat - recuperare bani mangyi mangyi Buna ziua. Am o problema la care am nevoie de un sfat: In data de 1 august 2015 am semnat un contract cu o agentie de modeling si am platit o suma de bani ... (vezi toată discuția)
Inselatorie anonim1231 anonim1231 Buna ziua, in urma cu 3 luni am cumparat un apartament de la un dezvoltator,persoana fizica,acestuia i-am incrediintat de-a lungul timpului mai multe bunuri ... (vezi toată discuția)
O mica teapa pe olx telefonolx2017 telefonolx2017 Buna ziua. Am cumparat acum cateva zile un telefon de pe olx. In anunt scria ca telefonul e nou, si era pus la categoria noi. Parea o oferta destul de buna ca ... (vezi toată discuția)