Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala sau persoana fizica ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala sau persoana fizica autorizata

Buna ziua
Pentru a desfasura activitatea de cosmetician ce forma de organizare este mai potrivita?
PFA sau II?
Ce avantaje si dezavantaje sunt din punct de vedere contabil dar si juridic?
Multumesc.
Puteti deveni atat PFA , dar puteti sa infiintati si o I.I.

Taxele de registru sunt aceleasi pentru oricare din aceste entitati:
45 lei – taxa de registru;
27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014.