avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala sau persoana fizica ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala sau persoana fizica autorizata

Buna ziua
Pentru a desfasura activitatea de cosmetician ce forma de organizare este mai potrivita?
PFA sau II?
Ce avantaje si dezavantaje sunt din punct de vedere contabil dar si juridic?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:21, 12 Octombrie 2015
Puteti deveni atat PFA , dar puteti sa infiintati si o I.I.

Taxele de registru sunt aceleasi pentru oricare din aceste entitati:
45 lei – taxa de registru;
27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare pfa MBA87 MBA87 Buna ziua! Am deschis un noiembrie 2013 un PFA. Nu am declarat niciodata inceperea de activitate la Fisc si nu am avut deloc activitate. Ma intereseaza care ... (vezi toată discuția)
Procedura inchidere pfa marianastratulat marianastratulat Va rog daca stie cineva care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unei PFA Multumesc (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru schimbarea numelui de pfa Joanname10 Joanname10 Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru schimbarea numelui de PFA (dupa casatorie ) pentru a le depune la Registrul Comertului ? (vezi toată discuția)