Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ancheta disciplinara dupa demisie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ancheta disciplinara dupa demisie?

Buna ziua,

Am o intrebare daca ma puteti ajuta.

Are angajatorul dreptul de a incepe o ancheta disciplinara impotriva unui salariat care si-a depus deja demisia?

Multumesc pentru ajutor.
Nu prea vad care ar fi interesul in desfacerea disciplinara , atata timp cat salariatul si-a dat demisia.
Orgoliul firmei.. sa zicem, sau un eventual prejudiciu. Poate angajatul si-a depus demisia tocmai pt. ca facuse ceva.
Daca a adus prejudiciu, atunci poate sa angajeze raspunderea patrimoniala a salariatului ... posibil sa fie orgoliul conducerii
...sensul unei cercetari disciplinare in perioada de preaviz , deoarece in ambele cazuri incetarea contractului individual de munca nu impune o obligatie din partea angajatorului, nu o vad decat daca cu intentie angajatul a savarsit o abatere grava (poate chiar a adus un prejudiciuconsiderabil)
altfel, ..daca angajatorul nu si-ar fi indeplinit o obligatei contractuala ( ex: plata salariului la data stipulata in CIM) .desi tardiva aceasta recomandarea, angajatul ar fi trebuit sa-si depuna demisia pe dispo art.79 (8) , fara preaviz ...