Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrerupere pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrerupere pentru cresterea copilului

Buna ziua!
Sotia a intrerupt serviciul in 1981,1985,1988, conf. art.129 din CM combinat cu art.9 alin.2 din Legea 1/1970, pentru cresterea celor 3 copii;10 luni pentru primul,14 luni pentru al doilea,14 luni pentru al treilea.
Intrebarea este daca respectivele perioade se iau in calcul la calculul vechimii in munca? Se aplica reducerea de 1 an pentru cresterea a trei copii?
Multumesc!
Art.9 din Legea nr.1/1970
Salariatul cu contract de muncă pe durata nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:

În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravida sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea virstei de 7 ani.
....

art.10
Se considera ca au vechime neîntreruptă în munca următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se afla în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
....

Multumesc mult!
Inca o intrebare:scoala profesionala de 1 an si 6 luni, se ia in calcul?