Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! contract primarie - firma detectivi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! contract primarie - firma detectivi particulari

Societatile specializate de detectivi particulari pot incheia un contract cu primariile, privind depistarea camerelor si a microfoanelor ascunse?(legea 329/2003; normele de aplicare 1666/2004)
Numai cu respectarea prevederilor OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii.
sa inteleg, ca nu incalca prevederile legii 329/2003?
Multumesc anticipat!
Nu vad cum ar incalca legea respectiva, atat timp cat sunt societati de profil care fac asa ceva.
De exemplu:
[ link extern ]

Intr-adevar, sunt societati specializate, dar art. 1 litera e din legea 329, zice:...asigurarea protecţiei împotriva scurgerii unor informaţii din SFERA VIETII PRIVATE sau a activităţii agenţilor economici care doresc să păstreze confidenţialitatea acestora. IAR ART 13 LIT b) interzice detectivilor sa faca investigatii cu privire la activitatea persoanelor, desfăşurată permanent ori temporar, cu orice titlu, în interesul autorităţilor publice, instituţiilor sau altor persoane juridice de interes public ori în serviciile de interes public;