Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarcina si contractul pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarcina si contractul pe perioada determinata

Buna!
De ceva vreme tanjesc dupa minunea de a avea un copil. Eu lucrez de 1 an la o companie nationala si am contract de munca pe perioada determinata (2 ani).... sunt angajata in locul unei colege care este in concediu de maternitate (in decursul acestui an *de perioada determinata* m-am transferat dupa 5 luni la un alt departament, din aceeasi institutie..... aici am 7 luni vechime).
Eu si sotul meu ne dorim fffff mult un copil, mai ales ca avem amandoi 30 de ani si..... a cam sosit momentul! Care sunt riscurile la care este supus contractul meu de munca ;) in cazul in care raman insarcinata.... fie ca nasc inaintea terminarii contractului de 2 ani sau dupa? Exista posibilitatea de prelungire a contractului sau de transformare a lui in perioada nedeterminata in cazul sarcinii? Mentionez ca am mai lucrat in aceasta companie in urma cu 6 ani (contract pe per. nedeterminata) cand mi-am dat demisia :pleasantry:
Multumesc pentru atentie!
Sa aveti o zi frumusica!:wave:
Angajatorul nu este obligat sa modifice durata contractului din determinata in nedeterminata, decat in anumite situatii prevazute de lege. La expirarea termenului pentru care a fost incheiat, c.i.m. inceteaza de drept, daca partile nu modifica de comun acord durata contractului.

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC, trebuie ca in ultimul an, timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului sa aveti realizate venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
cretu01 a scris:

Buna!
De ceva vreme tanjesc dupa minunea de a avea un copil. Eu lucrez de 1 an la o companie nationala si am contract de munca pe perioada determinata (2 ani).... sunt angajata in locul unei colege care este in concediu de maternitate (in decursul acestui an *de perioada determinata* m-am transferat dupa 5 luni la un alt departament, din aceeasi institutie..... aici am 7 luni vechime).
Eu si sotul meu ne dorim fffff mult un copil, mai ales ca avem amandoi 30 de ani si..... a cam sosit momentul! Care sunt riscurile la care este supus contractul meu de munca ;) in cazul in care raman insarcinata.... fie ca nasc inaintea terminarii contractului de 2 ani sau dupa? Exista posibilitatea de prelungire a contractului sau de transformare a lui in perioada nedeterminata in cazul sarcinii? Mentionez ca am mai lucrat in aceasta companie in urma cu 6 ani (contract pe per. nedeterminata) cand mi-am dat demisia :pleasantry:
Multumesc pentru atentie!
Sa aveti o zi frumusica!:wave:

Stati linistita pentru ca nu sunt probleme, lucrati de 1 an la aceasta firma din cate am inteles ! :ok:
1. Pentru a beneficia de concediu pre si postnatal trebuie sa aveti realizate venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimile 6 luni anterior datei cand intrati in prenatal.
- Daca intre timp aveti contractul individual de munca incetat, primiti indemnizatie pentru concediu pre si postnatal de la casa de asigurari de sanatate, insumate sunt 126 de zile.
2. Beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani daca ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimile 12 luni anterior nasterii copilului.
3. Cel mai important este ca Dvs. sa aveti cel putin 7 luni si 10 zile pana sa expire contractul individual de munca, adica astazi ati intrat in concediu prenatal si de maine contractul poate sa inceteze.
Angajatorul nu este obligat sa modifice durata contractului individual de munca pentru ca Dvs. sunteti insarcinata, contractul individual de munca inceteaza dupa expirarea celor 2 ani.
Sanatate va doresc si copii frumosi.

Scuzati...., mea culpa, are dreptate colegul meu HRS, am uitat de somaj, dupa expirarea contractului individual de munca aveti dreptul la somaj si aici sunt platite cele 126 de zile de concediu pre si post natal.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Buna seara ,

Exista posibilitatea ca la finalul contractului individual de munca sa beneficiati de somaj ( avand in vedere ca este incheiat pe perioada determinata ) , ceea ce va mai permite un moment de "respiro" .
Oricum ,sunt lucruri care in viata se planifica si altele pe care le primim asa cum vin . E bine sa va concentrati atentia asupra a ceea ce v-ati propus ( impreuna cu sotul ;) ) si sa lasati neclaritatile privind situatia contractuala pentru momentul in care , in mod real aveti sa va faceti griji.
Dupa incetarea contractului de munca pe perioada determinata, veti beneficia de indemnizatie pentru somaj.
Si la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in calcul veniturile profesionale supuse impozitului pe venit realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Iar indemnizatia de somaj este asimilata venitului profesional.
Prin urmare, nu sunt probleme daca veti ramane insarcinata si intre timp contractul dumneavoastra va inceta. Veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului. Deci, sa vi se indeplineasca dorinta cat mai curand....
2007_rozi a scris:

Dupa incetarea contractului de munca pe perioada determinata, veti beneficia de indemnizatie pentru somaj.
Si la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in calcul veniturile profesionale supuse impozitului pe venit realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Iar indemnizatia de somaj este asimilata venitului profesional.
Prin urmare, nu sunt probleme daca veti ramane insarcinata si intre timp contractul dumneavoastra va inceta. Veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului. Deci, sa vi se indeplineasca dorinta cat mai curand....

Am o nelamurire si anume: contarcul meu expira la 31.12.2010, dar intre timp doresc sa raman insarcinata. Am venituri pe ultimele 12 luni, cu neantrerupere, dar daca in momentul cand expira contractul meu nu sunt in cele 126 zile cum procedez? Contractul inceteaza de drept la 31.12, angajatorul nefiind obligat sa il prelungeasca.

Multumesc frumos,

Bianca.