Forum Discuţii juridice Traduceri Etichetarea produselor cosmetice
Discuție deschisă în Traduceri

Etichetarea produselor cosmetice

Buna ziua,
am importat niste produse cosmetice din SUA dar nu direct, printr-un distribuitor european, membru UE.
Ma intereseaza sa stiu care dintre acestia trebuie specificat pe eticheta,
producatorul, firma americana, sau importatorul european?
Multumesc.
Buna ziua,

Informatiile referitoare la continutul cremelor si certificarea acestora le detine producatorul, el fiind singurul care poate certifica conformitatea produsului. Datele furnizate de acesta trebuie traduse si inscrise pe produsele ce vor fi introduse pe piata. De asemenea se poate sau chiar trebuie mentionat si numele distribuitorului cu numarul autorizatiei pe care il are in calitatea detinuta.
L.C.
Buna ziua,
trebuie mentionat datele distribuitorului european sau cel roman, in speta eu?
Multumesc.
Cred ca trebuie sa vedeti in legea specifica, am spus anterior ca poate fi necesar sa se mentioneze si distribuitorul european iar in ceea ce va priveste pe Dvs., probabil nu este cazul... desi ma repet, trebuie vazut ce spune legea in acest sens si aici, in topicul de traduceri e posibil sa nu aflati.
Postati intrebarea in topicul de Achizitii in linkul de mai jos
www.avocatnet.ro/content/for...
sau
in topicul Protectia consumatorului in linkul urmator
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.