Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte pentru obtinerea pasaportului rominesc.Urgent!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte pentru obtinerea pasaportului rominesc.Urgent!

Sunt Moldoveanca , casatorita la 20 mai 2007 cu cetatean romin , ma aflu la moment in Italia , deja de aproape 2 ani si dupa casatorie cu cetatean romin n.am avut posibilitate sa merg in tara sa obtin buletin apoi pasaport rominesc. In Italia nu am inca permes de soggiorno si nustiu daca as putea sa merg in Rominia sa fac aceste acte.
1.Trebuie sa merg la consulat Rominiei in Italia sau consulatul Moldovei in iTALIA ca sa pot rezolva problema ?
2.Daca nu am permes aici in Italia, pot sa merg in Rominia sa fac actele astea fara risc de deport?
3.Ce acte trebuie sa prezint si unde ca sa pot obtine buletin , apoi pasaport rominesc ?
4. in ceea ce priveste domiciliul , pot pastra cel di R. Moldova pentru ca sami fac pasaport rominesc ?
5. Sunt trecuta dupa numele sotului in cert de casatorie, avantaje pentrua obtine actele ?
Astept cit mai curind un ajutor!
Va multumesc mult aniticipat
ACTELE ªI TAXELE NECESARE PENTRU DEPUNEREA CERERII DE ACORDARE A CETÃŢENIEI ROMÂNE SUNT URMÃTOARELE:

- Pasaport original si copie legalizata sau” conform cu originalul”;
- Carnet de identitate pentru cetateni straini (carnetul de stabilire a domiciliului in Romania) – original si copie legalizata sau “conform cu originalul”;
- Adeverinta din care sa rezulte perioadele in care s-a aflat in afara teritoriului statului roman, in timpul celor 8 ani de sedere legala in Romania sau 5 ani in cazul casatoriei cu un cetatean roman;
- Adeverinta din care sa rezulte domiciliul legal in Romania de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei - eliberata de Autoritatea pentru straini
- Declaratie personala, autentificata din care sa rezulte ca in prezent nu intreprinde si nu sprijina actiuni impotriva ordinii de drept, ori a sigurantei nationale si nici in trecut nu a desfasurat asemenea activitati;
- Certificat de nastere, tradus in limba romana, legalizat si copie xerox a certificatului original;
- Certificat de casatorie in copie legalizata (necesar in situatia casatoriei cu un cetatean roman);
- Dovada cetateniei romane a sotului sau a sotiei (actul de identitate in copie legalizata);
- Certificate de nastere ale minorilor (in cazul casatoriei cu un cetatean roman) – copii legalizate;
- Certificatele de nastere ale minorilor se depun si in cazul in care ambii parinti sunt cetateni straini si doresc cetatenia romana pentru acestia. Consimtamantul autentificat la notar al parintilor privind dobandirea cetateniei romane pentru copii precum si consimtamantul in forma autentica al minorului care a implinit varsta de 14 ani;
- Diploma de studii (copie xerox) in cazul in care s-au facut studiile in Romania;
- Cazier judiciar din Romania (valabil 3 luni de la data emiterii);
- Cazier judiciar din strainatate - valabil un an de la data emiterii - traducere in limba romana, legalizata si copie xerox a originalului
- Dovada locuintei – copie legalizata;
- Dovada mijloacelor legale pentru o existenta decenta in Romania, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor (dupa caz):
a) actul de constituire a unei societati comerciale (act constitutive, hotarare judecatoreasca, certificat inmatriculare, ultimul bilant contabil) - original si copie xerox;
- certificat de atestare fiscala eliberat de Administratia Finantelor Publice de la sediul societatii comerciale privind plata impozitelor si taxelor catre stat sau
b) contract de munca incheiat prin Camera de Munca - original si copie xerox precum si adeverinta din care sa rezulte salariul lunar sau
c) talon de pensie ori alte dovezi;

TAXE:
- Taxa consulara – 1.875.000 lei
- Taxa inregistrare cerere – 30.000 lei
- Taxa de publicitate a cererii - 750.000 lei
- Timbru judiciar de 15.000 lei

Persoanele care solicita acordarea cetateniei romane trebuie sa cunoasca :
- Limba romana (scris si citit);
- Constitutia Romaniei, Imnul national
- Notiuni de cultura si civilizatie romaneasca (istoria si geografia Romaniei, arta si literatura romana).