avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... extras CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

extras CF

Buna ziua,
Am solicitat de la Cartea Funciara un extras CF informativ in legatura cu o proprietate.
Problema este ca:
Partea I
La pozitia A1 ( teren intravilan ) apare suprafata de 1444 mp.
La pozitia A1.1. si A1.2 apar casa de locuit+anexe.
Partea B
imi apare `` intabulare drept de proprietate `` pt A1 Pop I. Aurel iar pt A1.1 si A1.2. Pop Aurel.
Asta inseamna ca pt teren este un proprietar iar pt constructii un altul?
De asemenea, la Anexa 1 la Partea I daca adun suprafetele referitoare la teren ( faneata+curti constructii ) si pe cele referitoare la constructii ( casa+anexe) imi da o suprafata mai mare decat 1444 cu exact suprafata constructiilor.
Adica: faneata+curti constructii = 1444
casa+anexa = 149.
Sa inteleg ca doar faneata+curti constructii este intabulat, nu si casa de pe teren? #-o
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: FLORIN FLOREA , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 21:43, 3 Noiembrie 2015
daca Pop I. Aurel și Pop Aurel este aceeasi persoana atunci va trebui sa faceti o actualizare prin acte justificative pentru a se trece in cartea funciara un singur nume.
Daca sunt persoane diferite este exact cum presupuneti ... pe teren un proprietar iar pe constructii altul.
Referitor la suprafata nu prea faceti corect calculul.
In suprafata terenului de 1444 mp este inclusa si suprafata constructiilor.
Suprafata constructiilor de 149 mp se regaseste in suprafata terenului cu categoria curti constructii.
Prin urmare aveti intabulat atat terenul cat si constructiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri cu privire la un extras de carte funciara, intabulare drept de proprietate absent pentru unele corpuri de cladire luciantiseanu luciantiseanu Buna ziua! Continuand aventura mea in incercarea de a-mi cumpara o casa (am mai postat o intrebare pe acest subiect), impreuna cu banca am descoperit o noua ... (vezi toată discuția)
Despre intabulare teodosie113 teodosie113 In cazul cand intr-o curte sunt situate doua corpuri de cladire acestea au nr cadastrale si de intabulare diferite sau nr. cadastral si de intabulare este ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au cumpărat ... DC4295 DC4295 Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au cumpărat întregul drept de proprietate asupra unui imobil și dreptul de folosință asupra terenului ... (vezi toată discuția)