Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... extras CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

extras CF

Buna ziua,
Am solicitat de la Cartea Funciara un extras CF informativ in legatura cu o proprietate.
Problema este ca:
Partea I
La pozitia A1 ( teren intravilan ) apare suprafata de 1444 mp.
La pozitia A1.1. si A1.2 apar casa de locuit+anexe.
Partea B
imi apare `` intabulare drept de proprietate `` pt A1 Pop I. Aurel iar pt A1.1 si A1.2. Pop Aurel.
Asta inseamna ca pt teren este un proprietar iar pt constructii un altul?
De asemenea, la Anexa 1 la Partea I daca adun suprafetele referitoare la teren ( faneata+curti constructii ) si pe cele referitoare la constructii ( casa+anexe) imi da o suprafata mai mare decat 1444 cu exact suprafata constructiilor.
Adica: faneata+curti constructii = 1444
casa+anexa = 149.
Sa inteleg ca doar faneata+curti constructii este intabulat, nu si casa de pe teren? #-o
Va multumesc!
daca Pop I. Aurel și Pop Aurel este aceeasi persoana atunci va trebui sa faceti o actualizare prin acte justificative pentru a se trece in cartea funciara un singur nume.
Daca sunt persoane diferite este exact cum presupuneti ... pe teren un proprietar iar pe constructii altul.
Referitor la suprafata nu prea faceti corect calculul.
In suprafata terenului de 1444 mp este inclusa si suprafata constructiilor.
Suprafata constructiilor de 149 mp se regaseste in suprafata terenului cu categoria curti constructii.
Prin urmare aveti intabulat atat terenul cat si constructiile.