Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Explicare - extras carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Explicare - extras carte funciara

Buna sunt nou pe forum si imi cer scuze daca intrebarea pare puerila, sau daca s-a mai discutat. Ce as dori sa aflu este o explicatie detailiata a unui extras c.f. de informare - modelul nou, sau un link unde este explicat.Va multumesc anticipat.
pai, diferenta nu e prea mare intre vechi cca 100 ani in Transilvania si nou. ;)

extrasul are 3 parti ( la care s-a adaugat o anexa cu explicatii)

PARTEA I sau A ( foaia de avere) are o parte pentru teren si una pentru constructii.
format tabel:
"A1" ( A2...) numarul de ordine al corpului de proprietate ( poate contine mai multe nr topo alipite sau daca are un singur nr cadastral )
"numar" pe coloana 2= numarul cadastral ( daca are , altfel nr topo
"numar" pe coloana 3= suprafata in metri ( uneori distinct sup din acte si sup masurata )

partea pt constructii:
"A1.1" ( A1.2...A1.5) nr de ordine al constructiei de pe corpul de proprietate A1
"A2.1" ( A2.2...A2.5) nr de ordine al constructiei de pe corpul de proprietate A2
+ in coloana a doua nr "cadastral" ( adica nr terenului "minus" alta numerotare a constructiilor C1, C2... C3)

PARTEA II sau B ( foaie de proprietate ) se refera la proprietari si actele lor de proprietate

primul rand: numarul actului care a stat la baza primei inscrieri
al doilea rand : descrierea actului care a stat la baza primei inscrieri

apoi urmeaza proprietarii ( si o "scapare" : in loc de B1, B2, B3 pt proprietari):
coloana unu: nr de ordine al inscrierii ( fostul "B1") acum doar "1" sau 1.1, 1.2 in cazul proprietarilor in cote nedeterminate - sot-sotie.
in coloana doi e inscris actul si cota de proprietate "initiala" - in forma de fractie "2/3...." si "actuala" - metri patrati proprietate/ metri patrati total corp proprietate.
coloana trei :"A1", A1.1= numarul de ordine al proprietatii teren sau constructie pe care o detin proprietarii din randul respectiv

( o data sunt inscrisi pt teren ( ex A1) si a doua oara pt constructi (ex A1.1) asta e motivul pentru care proprietaile teren si constructii au primit numere de ordine, existand varianta sa fie un proprietar pe A1(teren), si alt proprietar pe A1.1( constructia notata la partea A sub numarul A1.1) si un al treilea proprietar pe A1.2...
( ah diferenta dintre vechi si nou e ca acum primiti un extras CF cu toti proprietarii - si in trecut va eliberau doar pt un proprietar - fapt care a creat grave confuzii in trecut, nici nu stiu cum de s-au gandit la asta #-o cred ca au facut-o din gresala...)

PARTEA III sau C sarcini = girat banca, uzufruct....etc.

si in plus inca o foaie cu Anexa 1: in care se dau explicatii detaliate despre categoria de folosinta a terenului , daca e intravilan ( "DA") daca e extravilan ("-") si ,nou, informatii despre constructii ( daca aceste inf. exista in urma unei documentatii de intabulare, acordare nr cadastral,etc. )

;) pare complicat?

mai simplu... va cautati numele in partea II - B , mai sus cu un rand scrie "drept de proprietate" ( care va sa zica sunteti proprietar ) in cota actuala de metri patrati proprietate/ metri patrati total corp proprietate. ( si apoi daca este cazul cititi celelalte nume ale celor cu care trebuie sau nu trebuie sa va certati pentru pamantul pe care credeti ca sunteti "proprietar"...:(
Sau ne adresati intrebarea mai concret asupra sectiunii care va pune probleme si o explicam noi.
dar pentru a intelege un extras de CF , trebuie inteleasa "cartea funciara"
:) din care se "extrage" o parte.
Aici diferentele dintre nou si vechi se accentueaza:

- daca inainte "inventarul" avea tendinta sa cuprinda "averea" intreaga,
acum o "Carte Funciara" va avea un singur "corp de proprietate"- un singur numar cadastral, mai mult numarul cartii funciare va fi acelasi cu nr cadastral, CF-ul ransformandu-se intr-o "fisa" a unui "corp de proprietate"
( corp de proprietate = mai multe parcele alipite, apartinand unui singur proprietar sau mai multor proprietari in indiviziune, "corpul" pentru CF vechi este "A1"= toate nr topo aflate sub nr ordine din partea A a cartii funciare. Iar pentru imobilele care au masuratori si documentatii recente ... corpul de proprietate este format din parcelele alipite caruia i s-a acordat un nr cadastral) ( ps: alipirea in corp se face "din oficiu" astfel daca cereti un extras CF acum pt o carte funciara veche: va ve-ti trezi cu cate un extras CF pentru fiecare A1, A2 ( nr de ordine din partea A) si evident si cu o taxa de doar 20 ron pt fiecare( evident si cu nr de CF noi "convertite" pentru fiecare). Si chiar daca ati avut 2-3 nr topografice sau parcele... acum aveti un singur "corp" pe cate un CF,care va trebui PARCELAT in cazul in care doriti sa vindeti... ( parcelare care inseamna ceva bani pentru colegii autorizati OCPI si o mica contributie la bugetul statului, doar 60 ron/parcela rezultata ;) )

- daca inainte in urma unei parcelari nr topo "xxx" forma "xxx/1" "xxx/2" etc. Acum nr cadastral "nnn" se imparte in "mmm" si "mmm+1", care va sa zica parcelele rezultate primesc alte numere cadastrale "dupa cum vin la mana" adica parcelati nr 234 si rezulta 52341 si 52342 si apoi din 52342 impartit in jumate ramane 57345 si 57346 care vor avea fiecare cate un alt nr de carte funciara...
(daca inainte pe o singura "carte funciara" ma "intorceam in timp" 100 de ani afland unde si cand a avut stra-stra-bunicul dvs pamant.. acum.. acum nu ma intrabati cum o sa aflu...)

- daca inainte dvs ati avut acces la o harta cu nr topo ( dar nu ati stiut cum sa va gasiti terenul dvs, sau al unchiului fara mostenitori pe care...etc :) - platind un "expert". Acum "harta" in format digital este in mana statului si nu platiti decat o oareeecare taxa la OCPI ( ajustabila periodic prin ordinul unui director....etc ;)

- daca inainte "cotele parti" erau inscrise in fractii simple care va sa zica bunicu' imparte cei 1000 mp la 3 copii parti egale iar unul din copii imparte la cei 4 copii ai sai, rezulta ca ultimii copii au 1/3*1/4 = 1/12 parti fiecare. Acum e trecuta si "cota actuala" adica 83/1000 deci 83 mp ( nu mai trebuie sa stiti sa faceti impartiri ;)

daca inainte cartile funciare erau deschise pe "localitati" adica cautati "cartea" in satul dvs, acum sunt deschise pe "teritorii administrative" adica ce a fost candva CF 45 Pierdutii din Deal va fi prinr-o miscare din taste CF 609845 Craiova

ideea e ca se trece de la "o regula austriaca" veche de doua secole la o baza de date "gis" usor accesata pe PC.

Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Oauu!? Nu ma asteptam la explicatii asa de detailiate. Multumesc foarte mult si felicitari pentru profesionalismul dumneavoastra...=D>