Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Spor stabilitate învățământ
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Spor stabilitate învățământ

După legea 63/2011 concediu îngrijire copil(c.i.c) se scade din vechimea efectivă pentru acordarea sporului de stabilitate .
Pentru o persoană care a fost în C.I.C înăinte de apariția legii 63/2011 dar nu avea 10 ani vechime efectivă la 13.05.2015 -data apariție legii 63/2011 ,se scade perioada din C.I.C din vechimea efectivă?
La data de 13 mai 2011 a intrat în vigoare Legea nr.63/2011.

Despre ce perioada este vorba?
perioada cu vechime neintrerupta este 15 .09.2002- 01.10.2012 ,iar perioada cu C.I.C este 02.2007-01.09.2009 ,intrebarea este daca aceasta perioada se scade sau nu din vechimea efectiva pentru sporul de stabilitate
Metodologia de calcul al drepturilor salariale care se acordă personalului didactic cuprins în anexele nr. 1.1, 1.2 şi 2 la Ordonanţa Guvernului nr. 11/2007 din 20.06.2007, in vigoare de la 01.01.2007

art.3 lit. A
(5) Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată, conform Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare, nu întrerup vechimea pentru acordarea sporului de stabilitate. Se recunosc ca vechime neîntreruptă în învăţământ pentru plata acestui spor perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani (3 ani) şi perioada în care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră.
.....
conform legii 63/2011 ar trebui sa scădem din vechimea efectivă perioadele ulterioare datei 12.05.2015 de c.i.c sau si perioadele anterioare de c.i.c pentru calculul celor 10 ani de vechime efectivă?
Legea nr.63/2011 nu are nicio legatura cu perioada 02.2007-01.09.2009. Perioada care, potrivit Metodologiei de mai sus, este recunoscuta ca vechime neîntreruptă în învăţământ pentru plata acestui spor