avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Incadrare dpdv fiscal/jurudic auto pe P.F.A.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Incadrare dpdv fiscal/jurudic auto pe P.F.A.

Am avut surpriza, la primarie, ca atunci cand am depus o cerere pt obtinerea unei autorizatii de circulatie pt un auto inmatriculat pe P.F.A., sa mi se solicite plata unui tarif aferent persoanelor juridice ( care este dublu fata de cel pt persoane fizice). Pentru acelasi auto, la aceiasi primarie, la Directia fiscala a stabilit un impozit calculat pt persoanele fizice.
Atunci cand am invocat art. 2 din OUG nr. 44/2008 mi s-a raspuns ca la serviciul autorizari se aplica alta legislatie fata de Directia fiscala ????
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi comunicati un punct de vedere calificat si daca este posibil si temeiul legal.Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 21 Octombrie 2015
cristianba, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristianba , utilizator 14:39, 27 Octombrie 2015
Dacă vă referiți la impozitul datorat autorității locale pentru un vehicul care nu necesită inmatricularea, acesta se calculează potrivit hotărârii consiliului local privind taxele și impozitele locale care trebuie să respecte prevederile codului fiscal, art 263, alin 2
[ link extern ]
Impozitul datorat este același la persoanele fizice și la cele juridice
Nu la aceasta m-am referit. V-am expus o situatie pe care am intalnit-o eu; este vorba de incadrarea PFA-urilor in general. Sunt considerate persone fizice sau persoane juridice? Conform prevederilor art. 2, lit. i din OUG nr. 44/2008, P.F.A. este definita ca fiind o persoana fizica care desfasoara orice forma de activitate economica permisa de lege. De ce in anumite situatii, asa cum am aratat in exemplul dat, autoritatile incadreaza PFA la persoane juridice? Care ar fi temeiul legal in acest caz?
Autoritatea locală trebuie să vă considere contribuabil persoană fizică conform normelor metodologice de aplicare ale art.248 cod fiscal
[ link extern ]

punct 12(2) din norme:
(2) Contribuabilii, persoane fizice, care desfăşoară activităţi economice pe baza liberei iniţiative, precum şi cei care exercită în mod autonom sau prin asociere orice profesie liberă sunt:
a) persoanele fizice care exercită activităţi independente în mod autonom sau asociate pe baza unui contract de asociere încheiat în vederea realizării de activităţi, cum sunt: asociaţiile familiale, asociaţiile agricole sau altele asemenea şi care nu întrunesc elementele constitutive ale contribuabilului - persoană juridică;
b) persoanele fizice care exercită orice profesii, cum sunt cele: medicale, de avocatură, notariale, de expertiză contabilă, de expertiză tehnică, de consultanţă fiscală, de contabil autorizat, de consultant de plasament în valori imobiliare, de arhitectură, de executare judecătorească, cele autorizate să execute lucrări de specialitate din domeniile cadastrului, geodeziei şi cartografiei sau alte profesii asemănătoare desfăşurate în mod autonom, în condiţiile legii, şi care nu întrunesc elementele constitutive ale contribuabilului - persoană juridică

citiți și acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...
OK! M-am lamurit. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si af -persoana fizica sau juridica? mike78 mike78 Buna ziua Am si eu o nedumerire in ceea ce priveste Persoanele fizice autorizate si asociatiile familiale din punct de vedere al stabilirii impozitelor si ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladire angelatudor angelatudor Ca persoana fizica am in proprietate( cu sotul meu) un apartament in care ,cu contract de comodat, imi desfasor activitatea ca medic (cabinet stomatologic ... (vezi toată discuția)
Procentul de impozitare cladire+teren geims geims Buna ziua,sunt medic veterinar si am cumparat CMV compusa dintr-o cladire si teren fiind medic concesionar.Sunt persoana fizica autorizata si in actele ... (vezi toată discuția)