Forum Discuţii juridice Executare silită Alocatie Copil-poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Alocatie Copil-poprire

Buna ziua

Am primit la serviciu o poprire de la Anaf. Intrebarea mea este daca este normal sa imi blocheze contul in care intra alocatia copilului.?

Multumesc
Poprirea se instituie pe cont, dar banca are obligatia sa elibereze integral alocatia . Luati legatura cu functionarii bancii.
articolul 728 noul cod de procedura alineatul 7 zice:
alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.