Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Procedura de obtinere si acordare a concediului de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Procedura de obtinere si acordare a concediului de risc maternal

Buna ziua,

Cu toate ca acest subiect este pe larg dezbatut pe forum, nu am reusit sa identific un raspuns punctual si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea sfatui referitor la demersurile de intreprins pentru a putea beneficia de concediu de risc maternal.

Sunt angajata la o companie cu capital privat, cu contract de munca pe perioada nedeterminata.

La momentul "instalarii" starii de graviditate am notificat in scris angajatorul prin intermediul unei adrese careia i-am atasat documentul medical eliberat de catre medicul specialist. Adresa si documentul medical care atesta starea de graviditate (inclusiv varsta sarcinii) au fost transmise medicului me medicina muncii, in vederea intocmirii informarii protectiei maternitatii la locul de munca si a raportului de evaluare a riscului maternal. Din cele doua documente reies urmatoarele (punctual conform informare):

(1) La locul de munca nu exista risc pentru sanatate si securitate in perioada de maternitate
(2) Riscul la locul de munca este mediu (ca urmare miscarii si pozitiilor de munca, oboseala mentala)
(3) Riscul existent nu poate aduce prejudicii evolutiei sarcinii
(4) Perioada de sarcina in care supunerea la risc este total interzisa - in functie de evolutia sarcinii

Din nefericire, in intervalul de timp cuprins intre notificarea angajatorului, intocmirea informarii si momentul actual, au survenit modificari nefavorabile in evolutia sarcinii, astfel ca, in urma unui diagnostic privind iminenta de avort spontan, am primit de la medicul specialist (in scris) recomandarea de repaus total fizic si psihic. Documentul eliberat de medicul specialist cu acest diagnostic a fost pus la dispozitia angajatorului in vederea transmiterii lui la medicul de medicina muncii, insa nu am primit niciun raspuns din partea acestuia din urma.

Lasand la o parte valentele oarecum duale ale elementelor consemnate in informarea de la medicina muncii (personal sesizez o oarecare contradictie), exista cumva o anume procedura de urmat pentru a putea beneficia de concediu de risc maternal? Altfel spus, avand in vedere cele consemnate in informarea intocmita de medicina muncii la momentul anuntarii sarcinii, starea mea de sanatate actuala se considera a se subscrie bolii obisnuite, ceea ce nu imi da drept la acest tip de concediu?

Va multumesc anticipat pentru clarificari.
Oana_Pascu, utilizator
1. Multumim pentru sintetizarea procedurii de obtinere a concediului de risc maternal!

2. Poate fi de folos si altora.